Публикация във вестник „Марица“, автор Валентина Йеремиева
/оригиналното заглавие е променено/
Море от милиони цветя и хиляди декоративни храсти и дръвчета се простира зад оградата на разсадника на Рогошко шосе. Този най-голям оазис в Пловдив е създаден от Общинското предприятие „Градини и паркове”. Разсадникът обаче на практика е контролиран от бизнесмена Георги Гергов, мажоритарен собственик на две дружества – „Пълдинтур инвест” АД и „Международен панаир – Пловдив” АД.
Сега ОП „Градини и паркове“ е наемател на терена от 263 декара край Рогошко шосе. Преди години имотът бе общинска собственост, но местната власт го апортира в смесеното дружество с Гергов, чрез което по-късно бизнесменът приватизира панаира. Според договора общинското предприятие плаща всеки месец 10 000 лева на „Пълдинтур инвест”. Доскоро наемът беше почти символичен – 1000 лева годишно. Сега обаче, за да отглежда цветята и зелената растителност за градските паркове и булеварди, предприятието превежда на смесеното дружество 120 000 лева, потвърждава директорът на „Градини и паркове” Стоян Алексиев.
Разсадникът на Рогошко шосе и 29 дка оранжерии на Цариградско шосе открай време са били собственост на община Пловдив и са стопанисвани от „Градини и паркове”. През 2006 г., когато с решение на местния парламент се учреди „Пълдин туринвест” с цел приватизация на панаира, двата терена бяха вкарани като апорт в капитала на новото дружество заедно с други 20 имота.
Днес общината хем е съдружник в двете фирми, хем си плаща по общия, за да отглежда разсадите.
Оранжериите на Цариградско под ключ
Оранжериите на Цариградско шосе, стопанисвани някога от „Градини и паркове“, от миналия век стоят под ключ. Бившият директор на предприятието Станка Стаматова си спомня, че там има седем стъклени оранжерии. Сега всичко тъне в разруха.
И тук мажоритарният собственик на „Пълдин туринвест“ Георги Гергов е направил красива и здрава ограда, след като се създаде публично-частното партньорство с общината. Градската управа не е искала тези оранжерии, защото отново трябва да се плаща наем. В смесеното дружество, учредено преди десет години със 75% дял в полза на общината, сега тя държи едва 25 на сто. Няма право на решаващ глас.
1 млн. цветя равно на 1 млн. лева икономия
Стоян Алексиев казва, че не е правил сметка колко е икономията от собственото производство в разсадника. Дава пример с полето, на което са пораснали 300 чинара и след две години ще бъдат готови за засаждане в града. На пазара една фиданка върви по 40 лева, а тук са 300. Ето само от това поле спестяваме 12 000 лева за бюджета, пресмята на крак директорът.
А един милион цветя прави един милион лева икономия, защото едно коренче петуния струва навън едно левче.
Цветята и фиданките, отгледани в разсадника, не се продават. Те са предназначени изключително за нуждите на Пловдив. Предоставяме ги и на районните кметства, когато поискат да раздават за залесяване на граждани, каза Стоян Алексиев.
Снимка: Евгени Цветков, вестник „Марица“