Публикация във вестник „Марица“, автор Валентина Йеремиева
/оригиналното заглавие е променено/
Оградата, с която Георги Гергов преди десет години е опасал имота на Рогошко шосе, е от ковано желязо и внушава респект. Но още по-внушителна е гледката зад портата. Тридесет цветари, овощари и агрономи начело с емблематичната в местния бранш Станка Стаматова се грижат за оранжериите и полетата, които заемат 120 дка.
Ясен, явор, липа, чинари, кедър, берберис, пирамидална туя, сребрист смърч, кипариси, черен бор, кавказка ела и какви ли не още фиданки са поникнали в лехите. Вече не купуваме цветя и дръвчета, всичко отглеждаме сами, дори зокум и палми, разказва шефът на предприятието Стоян Алексиев и грижовно се навежда да пооправи някое и друго стъбълце. Агрономът, специализирал във Великобритания и САЩ, знае наизуст всяко кътче и всяко растение в разсадника. В Обединеното кралство е набирал опит как се гледат овошки, в Америка – цветя.
Оранжериите са като цветни килими, изпъстрени с петунии, бегония, мушкато, колеос, „слънцето на градината“ – тагетис в жълто, червено и оранжево. Един от парниците Алексиев е кръстил Червената алея, която скоро ще се премести в Цар-Симеоновата градина зад паметника на Васил Петлешков. От 1 юни започва смяната на пролетните лалета и теменужки с летни цветя. Тази година в парковете, градините и по булевардите ще бъдат засадени най-малко 3 милиона цветя, отгледани в разсадника.
Оттук към Главната и Стария град вече са тръгнали и китните висящи кошници с петунии в лилаво, бяло, кралскочервено, розово и мушкато. Този път те са 140. А миналата седмица работниците пълнеха вази от неръждавейка с обогатена почва, за да оформят 22 цветни пирамиди, пред които нашенците и туристи обичат да си правят селфи.
Стоян Алексиев разказва, че в края на 2011 г., когато са го назначили за директор, оранжериите са били три, а сега са 13.
Четири от тях са оборудвани с парно. С подръчни материали сами са направили котелно, единствено са купили котлите. Радиатори са взели на старо – били свалени след ремонт на детска градина. Дори и масите за цветя са майсторили със свои ръце, за да пестят пари. На цялата територия на разсадника са монтирали видеокамери, за да не се краде. Направихме пътища от фрезован асфалт, защото преди пет години всичко тук беше кал и пущинак, нямаше ни фиданки, ни цветя, само в две оранжерии на лехи се отглеждаха цветя за лятото, спомня Стоян Алексиев и планира в бъдеще още няколко оранжерии. Не ни стигат цветята, уточнява той.
Всички оранжерии имат ток и вода. Нови поливни системи са прокарани и на полетата, където се отглеждат фиданки. Цял парцел е засаден с вечнозелена магнолия. Преболедувала е през зимата и сега е добре, сочи Алексиев, сякаш става дума за човек. В съседство зеленеят лавровишна и сребрист смърч, пораснал почти два метра. Една фиданка на смърч струва 600 лева на пазара, а ние сме я купили на разсад за 1,20 лева, обяснява Станка Стаматова. Борчетата, които наесен вече ще заминат в града, се продават навън по 90 – 100 лева. Част от семената събираме от цветята и дърветата, където е възможно, други купуваме, така че икономията е голяма, коментира директорът.
Палмите зимуват в топло помещение, изолирано отвътре със стиропор. Наричат го палмарник и тук, на закрито, прибират екзотичните дървета от града, за да изкарат студовете.
Напоследък са решили да отглеждат и български палми. С това средиземноморско чудо е засадена вече цяла леха. Все още са бебета, казва Стоян Алексиев и доволно допълва, че 90-93% от фиданките, пренесени от разсадника в града, се прихващат.
Снимка: Евгени Цветков, вестник „Марица“