ОП Градини и паркове – Пловдив

Екип

Георги Николаев: Пловдив ще бъде цветен и тази година

Интервю на Ваня Драганова, публикация в ПловдивПрес

– Работниците ви продължават да поддържат парковете и градините и в тази кризисна ситуация, но не е ли тъжна гледката на красивите, но пусти паркове?

– Тъжна е, но обстоятелствата го налагат. Ние не можем да занемарим парковете в този момент. Даже колегите от „Дезинфекционна станция” провеждат пръскане срещу кърлежи, а за да има ефект, трябва да е окосено. Иначе ни очаква бум на популацията на кърлежи, което в един момент, когато бъдат отворени парковете, ще донесе много големи проблеми. А лаймската болест е по-страшна и от коронавируса. Отделно ние поддържаме не само парковете, а и прилежащите площи към булевардите, кварталните градинки и междублоковите пространства – всички, свързано със зелената система. Няма как да преустановим дейността си.

– Какви мерки взимате за сигурността на работниците?

– Раздадени са им маски и дезинфектанти, техническите ръководители ги контролират дали ги ползват. Дезинфекцираме със спирт и превозните средства и помещенията. Контролът не е лесен, но го упражняваме.

– А хората спазват ли ограниченията или засичате нарушители по градините и парковете?

– Не ние упражняваме контрол и налагаме санкции, но това, което виждаме, е, че през деня парковете са празни. В Цар-Симеоновата градина няма жив човек, но там има често много проверки от „Общинска охрана”. Може би след 17-18 часа по кварталните паркове има хора,  но обичайно не на групи – пенсионери, седнали на някоя пейка, но на разстояние. Сутрин обаче често заварваме изпокъсани ленти около фитнесплощадките – явно през нощта младежи ги ползват.

– Обявихте обществена поръчка за резервни части за техниката за рязане и косене. Какво е съотношението между ръчен и машинен труд във вашето предприятие?

– Всички манипулации в поддръжката на зелените площи, които подлежат на механизиране, се извършват с машини. Ние имаме близо 350 единици дребна градинска техника – моторни триони, храсторези, ножици за жив плет… При нас по-голям е проблемът с персонала.

– Винаги е имало текучество в „Градини и паркове”. Как е положението сега?

– В средата на април е малко трудно да се направи оценка, но сякаш сега е малко по-добре в сравнение с предходните 2 години. Ние назначаваме сезонни работници от началото на април,  затова още е рано да кажем как точно стоят нещата тази година.

– В тази внезапно настъпила масова безработица има ли кандидати да работят при вас от хората, които иначе не биха потърсили работа в такова  предприятие? Например от образовани хора с добри трудови биографии?

– И преди при нас са търсили работа такива хора, защото са изпаднали в моментна безизходица. Но за около месец в извънредното положение не мога да откроя такава тенденция сега. А и при нас повечето хора са на минимална работна заплата.

– Обикновено напролет засаждате хиляди цветя. Ще бъде ли така и тази година?

– Да, но през май, когато подменяме двусезонните цветя. Тези, които сега цъфтят, са засадени през есента. Към края на май ще започнем да засаждаме летни цветя. Разбрах, че колегите от София са ограничили зацветяването, но се надявам ние да не стигнем дотам. Но те трябва да купуват растителността, нямат собствено производство, а ние си имаме разсад. Така че Пловдив ще бъде цветен и тази година. А розите по ул. „Найчо Цанов” от надлез „Родопи” до Сточна гара вече са засадени и очакваме да цъфнат.

Scroll to Top