За първи път от години насам ОП „Градини и паркове“ полага усилия да стабилизира популацията на защитените видове растителност по пловдивските тепета.
Никой освен директора Стоян Алексиев, заместника му инж. Георги Николаев и още няколко души от предприятието не знае къде точно на Младежкия хълм са засадени новите подуточашкови клинавчета /научно – астрагалус физокалис /.
Въпросното многогодишно тревисто е от семейство „Бобови“ и за първи път е описано за световната науката като балкански ендемит именно на Младежкия хълм.
Била останала една единствена туфа, което застрашавало вида от изчезване. За да предотвратят това, специалистите от предприятието кандидатствали със съвместен проект с ботаника в Природонаучния музей Юлиан Маринов и Дирекция „Екология“ към общината по програма на БАН.
„Догодина ще продължим, защото пловдивските тепета са сред основните символи на града“, категоричен е Алексиев.
Именно заради това, освен всичките останали красиви още от пръв поглед озеленени и зацветени публични градски места, опазването на хълмовете е сред основните приоритети в работата на „Градини и паркове“.
Местонахождението на новозасадените клинавчета не се споменава от съображения за сигурност – любознателни граждани да тръгнат на изследователски мисии и неволно да ги стъпчат или пък да станат жертва на умишлено злонамерени хора.
Всяка намеса по тепетата като защитени природни обекти е много внимателна – както санитарната сеч, така и вкарването на допълнителна растителност. В долната паркова част на Младежкия хълм на границата с частния имот около бензиностанцията тези дни предстои оформянето на група от кедър, ела и кипариси – иглолистните дървета, които след различни експерименти и с други видове се оказа, че най-добре понасят пловдивския климат и надморската височина на града.
Същевременно тепетата привличат все повече хора.
„Това също се дължи на нашите усилия в изпълнение на предприетата от кмета на Пловдив инж. Иван Тотев политика за тяхното социализиране“, отбелязва Стоян Алексиев.
От няколко години любимо място за отдих на пловдивчани стана възстановената градинка на Дановия хълм /Сахат тепе/. От руините възкръсна площадчето с шадравана и чешмичката с лъвчето. След санитарната сеч служителите на „Градини и паркове“ пренаредиха паважа и направиха пътеките към тепето. Изградиха поливна система, благодарение на която всичко там винаги е свежо. С особена грижа се отнасят към градинката около паметника на Христо Данов.
Разрушеният зид, както и стълбището към Часовниковата кула, също бяха възстановени. Поставени са нови парапети за безопасност.
Засадените преди около две години 40 дръвчета от типичния местен вид южна копривка се развиват много добре. Лично кметът на Пловдив Иван Тотев засади тогава първата фиданка и до ден днешен следи нейния растеж.
„Днес много хора, независимо от сезона, се качват до Сахат тепе, защото е почти на крачка разстояние от Главната улица на Пловдив, а и маршрутът стана много по-атрактивен след като бе обновено стълбището на „Каменица“. След многото посещения за съжаление остават и доста отпадъци, но всеки ден чистим, за да съхраним приветливостта на това прекрасно място, където човек все още може да се наслади на песните на птичките“, обяснява директорът на „Градини и паркове“.
Стоян Алексиев признава, че най-голямото предизвикателство за него и целия му екип е Бунарджика. В сравнение с десетки години назад там напоследък е свършена огромна работа. Изградена е изцяло нова поливна система с 25 крана, която обхваща цялата висока зона и я захранва с вода. Има подземен резервоар, който се пълни с вода от допълнителна помпа. Това е от голямо значение, защото каквото и да се засади вече, може да се полива. Преди се качвала една малка цистерна и маркучите нямало как да стигнат навсякъде. Направена е и част от системата за поливка в ниската зона.
„Имаме вече готов проект, дело на нашите специалисти, но предизвикателството е голямо, защото ниската паркова част на Бунарджика е огромна и безкрайно разчленена като алейна мрежа“, коментира Стоян Алексиев.
Фонтанът на върха също е ремонтиран и работи в подходящите сезони. Големи грижи, макар и невидими за публиката, се полагат за паметниците на Цар Освободител и Альоша и подстъпите към тях. Най-малко веднъж годишно служители на предприятието се катерят по високите стълби на служебните вишки, за да чистят мемориалите от саморасляци.
Още по-отговорна е санитарната сеч по стръмните склонове на Небет тепе, но и там работата е свършена.
Според Алексиев „Градини и паркове“ също има принос за титлата на Стария град като най-посещаваната туристическа дестинация в България.
От тази година за него се грижи специална бригада от предприятието и резултатите са налице. Лапидариумът е красив и цветен независимо от сезона, дворовете на общинските къщи предизвикват възхищението на всички посетители. Античният театър никога не изневерява на своя перфектен вид. Направените пред Художествената галерия на ул. „Съборна“ нови цветни фигури се поддържат в отлично състояние благодарение на изграденото капково напояване.
След като строителните дейности по благоустрояването на площадката върху северната част на Тунела приключиха, още в ранна пролет ОП „Градини и паркове“ се заема с озеленяването. Растителността е вече готова. Фирмата-изпълнител е изградила поливната система до изводите, към които да бъдат монтирани капковите маркучи. Предстои поставяне на 3 D мрежата за укрепване на склона и оформянето с цветя на 2-метровия надпис ПЛОВДИВ.