ОП Градини и паркове – Пловдив

Засаждане на цветя

ОП „Градини и паркове“ засади 2 000 000 цветя

Тази година ОП „Градини и паркове” засади 2 000 000 цветя (собствено производство от разсадника, където с решение на Общинския съвет бяха закупени два нови парни котела), по градинки и паркове, по улиците и разделителните ивици на булевардите.

Това е двойно повече в сравнение с предишни години и стана възможно благодарение на новоизградените поливни системи. Директорът Стоян Алексиев е забранил да се засаждат цветя на места без поливна система.

Броят на новите насаждения е от значение, но още по-важно е редовното им поливане, коментира той. Миналата година бяха изградени поливни системи върху 75 декара паркови площи, както и в разделителни ивици с дължина 13 км на 9 основни булеварда, сред които „България”, „Никола Вапцаров“, „Шести септември“, „Христо Ботев“ и др.

За първи път в Пловдив в Парка на репресираните в район „Тракия” беше изградена система, която може да се управлява дистанционно от компютър.

Амбициозна е програмата и за тази година. Тези дни приключи изграждането на поливната система в зеленото пространство на ул. „Скопие” срещу парк „Белите брези”, която да гарантира доброто развитие на многото новозасадени там през последните две и половина години дръвчета, храсти и цветя, така че да се превърне в поредния любим парк за гражданите.

Работи се поливните системи в парк „Бунарджик”, бул. „Менделеев”,  градината „Света Петка” – бул. „Княгиня Мария Луиза”, бул. „Санкт Петербург”, зелената площ на ул. „Белица” и Акациевата горичка в район „Западен”.

Над 15 000 рози от миналата година досега са засадени по булевардите. От 10-те хиляди поръчани за 2014 г. розови храсти (5000 червени, по 1500 броя бели и жълти, 2000 розови) са засадени половината, като с 3000 от тях е разкрасен входът на Пловдив откъм Карловско шосе, след като и там беше изградена поливна система. Останалите 5000 рози предстои да бъдат засадени наесен.

Миналата година бяха засадени над 2000 дървета, а а през тази зелената система на града се увеличава с още 1100 широколистни и 330 иглолистни дървета предимно местни видове.

1100 са новите цъфтящи храсти. На много места в града са оформени цветни фитури на обща площ над 5 декара.

ОП „Градини и паркове” се грижи за 9 хиляди декара зелени площи с бюджет в размер на 6 млн. лв.

Освен постоянните грижи за големите паркове като Цар Симеоновата градина, която в момента се реконструира по европейска програма, Дондуковата градина, „Белите брези”, „Райчо Кирков”, „Рибница”, „Ружа”, „Каменица”, „Чайка”, двата големи парка в „Тракия”, парка в Коматево, е трудно да се изброи колко занемарени стари градинки са възстановени и колко нови са изградени със съвместните усилия на районните кметове.

Ето така градът става по-зелен – като се връщат към зелената система площи, които вместо да бъдат обгрижвани по предназначение, години наред са били превземани за други цели.

Скоро например със съвместните усилия с МБАЛ „Св. Пантелеймон” беше възстановен паркът на болницата. 30 декара парк беше заприличал на разграден двор. Вместо болните да го използват за разходки, там се разхождаха бездомни кучета. Беше пълно с паркирали коли, а граждани от близките блокове дори си бяха направили в двора ранчета, където садяха домати, чушки и какъв ли не друг зеленчук. Цял месец отиде за разчистване на терена, подкастряне на клони, повдигане на корони.  Засадени бяха 550 дървета – туи, кипариси, липи. След време това ще стане един истински зелен пояс.

Няколко градинки са облагородени в „Северен”, в „Западен” е разчистено пространството около бившия ресторант „Кавказ”, което също се беше превърнало в бунище. На ул. „Скопие” в район „Южен”  точно срещу „Белите брези” зелената площ също се превръща в хубав парк с много нови красиви дървета и цветни фигури, тази година за там е предвидено изграждането на поливна система.

Залесяването на новата ул. „Цар Георги Тертер”, озеленяване на пространството около Малката базилика,изградената поливна система в парк „Бряст” на „Пещерско шосе”, който беше реконструиран по европейска програма, но бяха забравили за поливането.

Много се работи по поддържането на тепетата. Младежкият хълм е почистен и осветен. Градинката до Часовниковата кула на Дановия хълм е възстановена заедно с езерото и вече е приятно място за отмора. Активно се работи и в района на Гребната база.

Гражданите обаче трябва да пазят, защото всичко, което се прави, е с пари от джоба на данъкоплатците, а има много случаи на нанесени щети – кражби на цветя и фиданки, а и просто безпричинни прояви на вандализъм, като примерно пътьом да прекършиш едно младо дръвче.

Scroll to Top