ОП Градини и паркове – Пловдив

Засаждане на дървета

Стоян Алексиев: 2 милиона цветя ще красят Пловдив

Директорът на ОП „Градини и паркове“ Стоян Алексиев в интервю за вестник „Марица“
– Г- Алексиев, с какъв бюджет разполага предприятието за 2015 г?
– Бюджетът за 2015 г. е 6 837 307 лв., като 4 488 174 лв. от тях са за заплати и осигуровки.
– Какви са били бюджетите през 2014 г. и съответно през 2010 и 2011 г.?
– През 2014г г. бюджетът беше 6 415 804 лв., 3 868 410 лв. от които за заплати и осигуровки. За 2010-а и 2011 г. числата са съответно 4 748 485 /Фонд „Работна заплата“ – 2 865 677 лв./  и 5 430 091 лв. /ФРЗ – 3 093 844 лв./.
– Колко е щатният персонал на „Градини и паркове“ и колко средства отиват за заплати и осигуровки?
– Персоналът се състои от 607 души, включително сезонните работници, чието наемане предстои в началото на април. Сумите за заплати и осигуровки са посочени при справката за бюджета.
– Каква площ поддържа предприятието?
– Според последната паспортизация площите, които предприятието поддържа, са 9000 /девет хиляди/ декара.
/Скоро колеги от Скопие дойдоха да обменят опит с нашите специалисти. За сравнение – те поддържат 1400 декара с персонал от 700 души и бюджет в размер на 5 000 000 евро, тоест близо 10 000 000 лв./ 
– Какви средства годишно се заделят за поддръжката на парк „Отдих и култура“ от двете страни на Гребния канал? В какво се състои тази поддръжка?
– Бюджетните средства не са разделени по отделни елементи на зелената система. Те са част от обектите на отделните бригади към съответния район.
Паркоустроените площи около Гребния канал се поддържат в добро състояние с персонал от 10 работници – косене, поливане, почистване, зацветяване, грижи за живи плетове и храсти.
– Защо не се поддържа гората от западната страна на канала? Кога там ще се изчистят падналите дървета и се сложат кошчета за смет за хората, които се разхождат и тренират?
– Всички така наречени лесопаркови площи или популярно „гора“ се нуждаят от много сериозни инвестиции по благоустрояването /алеи, спортни площадки, кътове за отдих, подмяна на видове, премахване на самонастанена растителност и т. н./ Периодично се прочистват сухи и паднали дървета.
През годините назад почти нищо не се е правило в тази посока, но от           началото на мандата коренно променихме отношението към  зелената система. За първи път от десетилетия например направихме ново залесяване в  „Лаута“, изградихме алеи, осветление, детски и спортни площадки, места за пикник, така че паркът се превърна в предпочитано място за отдих и прекарване на свободното време на пловдивчани.
Общината има целенасочена политика за поддържане и развитие на зелената система в Пловдив. Пример за това е проектът за обновяването на Цар Симеоновата градина,  усилено се подготвя обновяването на Дондуковата градина, както и изграждането на нов парк на улица „Богомил”.
За първи път през миналата година по поръчка на Община Пловдив експерти от Лесотехническия университет разработиха  устройствена концепция на парк „Отдих и култура”, която има за цел превръщането на територията в атрактивна обществена зона за отдих, туризъм и спорт. Тя предвижда изграждането на мощен зелен пояс и залесяването на 640 декара в парк „Отдих и култура” – западно от Гребния канал до Околовръстното шосе за Пазарджик.
– Влиза ли в ангажиментите на „Градини и паркове“ поддръжката на самия канал – водната и прилежащите площи при положение, че досега според грешката в Общия устройствен план каналът се водеше част от зелената система?
– Поддръжката на самия канал, сградния фонд и спортните съоръжения е ангажимент на ОП „Жилфонд“.
– Как предприятието се грижи за розариума в парк „Отдих и култура“?
– По-голямата част от бившия розариум /80 декара/ не е в активите на общината от 2002 г. Общинската част, в близост до мемориалния комплекс „Братска могила“, се поддържа.
– Какви средства се дават за междублоковите пространства?
– За междублоковите пространства няма отделно финансиране. Там се извършва косене, вдигане на листа, почистване, а където има работещи поливни системи, и поливане.
Редовно оказваме съдействие на гражданите, които полагат грижи за площите пред входовете, основно с посадъчен материал. Много добре се поддържат кварталните градинки.
– През 2014 г. и частично през 2015 г. в Цар Симеоновата градина се извършва ремонт.  Какви са разходите на  предприятието за градината през въпросния период?
– За текуща поддръжка на съществуващата зеленина в Цар Симеоновата градина, което включва почистване, поливане и косене, през 2014 г. са вложени 84 497 лв.
– Как се поддържат разделителните ивици по булевардите?
– Перфектно. Всеки сам може да се убеди в това. Голяма част от тях са озеленени и зацветени, почти навсякъде изградихме поливни системи.
– Колко дървета и цветя са посадени през миналата година и ще бъдат посадени през 2015-та?
– През 2014 г. засадихме 1848 дървета, 66 017 броя храсти, 12 000 броя розови храсти. Зацветени и презацветени са 28 135 кв. м площи, а 40 декара площи са затревени и презатревени. През 2015 г. предвиждаме да засадим поне още 2000 дървета, 45 000 храсти и 2 000 000 цветя.
– Колко се изсичат годишно?
– Изсичат се основно сухи, заболели, саморасли, със загнивания, включително и паднали и от аварии дървета без или с ниска екологична стойност за разлика от новозасадените. Това става винаги след задълбочена експертна оценка от комисия, въз основа на която районните кметове съответно издават заповед, която ние изпълняваме. Стремежът на ръководството е броят на засадените през годината нови дървета да бъде еквивалентен или по-голям от този на отсечените.
– Каква поливна система е изградена през 2014-та и какво ще се изгражда през 2015-та?
/Още когато поех управлението на предприятието, заявих, че не е важно колко бройки растения ще засадим, а колко ще оцелеят, ако нямаме поливни системи. Това беше едно от най-важните ни задачи и направихме много за изпълнението й. Почти не останаха разделителни ивици и паркове без поливни системи./
През миналата година са изградени 7874 метра капково напояване и поливни водопроводи. Няма район в Пловдив, в който да не изградихме стотици метри нови поливни системи.
В район „Южен“ например реализирахме монтаж на помпа в новоизградената помпена станция и поливна система с хидранти в новооформящия се парк на ул. „Скопие“ срещу парк „Белите брези“.
Сред по-значимите обекти в район „Централен“ са новият парк на ул. „Капитан Райчо“, разделителната ивица на бул. „Цар Борис III Обединител“, където тази година остава за довършване само един малък участък, градинката до сградата на Областната администрация, бул. „Шести септември“ до ресторант „Стадиона“. В район „Северен“ осигурихме поливането на прилежащи зелени площи по бул. „България“.
Сред по-големите обекти в „Тракия“ са парк „Пощата“ и разделителната ивица на бул. „Освобождение“.
През 2014 г.  възстановихме поливната система с градински хидранти и магистрален водопровод на Бунарджика – горна зона и водопровод към долната зона и паркова част с дължина 1000 м, а сега ще се постараем да изградим системата и в парковата част. Планирали сме поливна система на бул. „Менделеев“, Тунела-юг и др.
– Как се поддържат тепетата и какви средства са предвидени за тях?
– Полагат се много усилия от ОП „Градини и паркове” в тази посока. Парковите части в рамките на целия обект се поддържат добре.
И там, и в останалите паркове, и в разделителните ивици по булевардите, както и на много други места, непрекъснато увеличаваме и зацветените площи.
Това е възможно, защото сами произвеждаме цветята. Използваме семена от подбрани видове, както и специални торове и препарати за растителна защита. Сформирана е специализирана бригада цветопроизводители. Вече разполагаме с 9 оранжерии, в 4 от които дори изградихме отопление. Никога досега не е имало производство в такъв мащаб. Неслучайно и тази година за пореден път ще засадим над 2 милиона цветя, което несъмнено допринася за красивата визия на Пловдив.

2014 г. в цифри:
РАЗВИТИЕ, ПОДДЪРЖАНЕ И ОПАЗВАНЕ НА ЗЕЛЕНАТА СИСТЕМА
НА ГРАД ПЛОВДИВ – 2014 г.:
– засадени дървета -1848 броя;
– засадени храсти – 66 017 броя;
– засадени розови храсти – 12 000 броя;
– зацветени и презацветени – 28 135 кв. м;
-затревени и презатревени площи – 40 дка;
– произведен посадъчен материал – дървета – 6 736 броя;
– произведен посадъчен материал – храсти – 173 086 броя;
– произведен разсад за цветя – 1 425 751 броя;
– оформен жив плет от храсти – 53 608 кв. м;
– окосени площи – 27 263 дка;
– почистени тревни площи – 345 029 дка;
– почистване коритото на река Марица – 1 235 дка;
– фрезоване на пънове – 1 875 броя;
– изграждане капково напояване и поливни водопроводи – 7 874 м.

Scroll to Top