Публикация във вестник „Марица“, интервю на директора на ОП „Градини и паркове“ Стоян Алексиев, автор Валентина Йеремиева
Стоян Алексиев оглавява общинското предприятие „Градини и паркове“ от 19 декември 2011 г. Това е едно от първите назначения на Иван Тотев още след встъпването в първия му мандат като кмет на Пловдив.
Тогава Алексиев заяви, че иска да подобри визията на градините и парковете. Шест години по-късно смята, че усилията на екипа, който ръководи, са довели до положителни резултати, но има какво доста още да се направи.
Стоян Алексиев е потомствен кореняк пловдивчанин. Роден е на 12 октомври 1978 г. Завършил е магистратура по специалност „Аграрна икономика“ в Аграрен университет в Пловдив. Специализирал е „Озеленяване на градини и паркове“ в САЩ и Англия. Семеен е, има три деца.
– Г-н Алексиев, покрай протестите за Пирин се чуха призиви за вашата оставка с мотив, че зеленината в Пловдив се унищожава. Притесняват ли ви тези обвинения?
– Смятам, че хората, които ги отправят, не са добре запознати с нормативната уредба. Общинското предприятие „Градини и паркове“ изпълнява заповеди на районните администрации. Извън аварийните случаи всяко едно дърво на територията на града се отсича само при стриктно спазване на Наредбата за развитие, поддържане и опазване на зелената система на Община Пловдив. Процедурата е дълга. След подаването на сигнал за всеки конкретен случай се свиква компетентна комисия от специалисти. Понякога съставът достига над 10 души, канят се и външни експерти. Едва след извършена експертиза комисията излиза с решение и препоръки
дали едно дърво да бъде отсечено или окастрено.
На това основание съответният районен кмет подписва заповед, която изпраща в „Градини и паркове“ за изпълнение. Има недоволни, когато се налага да сечем. Други пък се възмущават, че не сме отсекли дърво, което според тях трябва да се премахне. За да стане пределно ясно, отново отбелязвам, че предприятието изпълнява заповеди, основани на експертна оценка.
Искам да подчертая, че когато се премахват дървета, винаги става въпрос за изсъхнали, без екологична стойност, които е невъзможно да останат на корен. В почти всички случаи правим компенсаторно засаждане. Отрязаните дървета се заменят с много по-ценни, красиви и трайни видове с осигурени поливни системи. Годишно в Пловдив залесяваме около две хиляди дървета, а отстранените са много по-малко. Приемаме критики и се стараем непрестанно да подобряваме дейността си.
– С какъв бюджет започва 2018 г. предприятието? Повече или по-малко са парите в сравнение с миналата година и дали стигат за поддръжката на градините и парковете?
– Планираната обща бюджетна рамка за 2018 г. е в размер на 7,309 млн. лв. В сравнение с миналата година парите са повече, защото минималната заплата се увеличи от 460 на 510 лв., а повечето наши работници получават именно минимална заплата. Заедно със сезонните работници общият персонал достига 616 души. Понякога имаме дефицит на кадри, но оптимизираме технологичния процес и съумяваме да постигнем добри резултати в поддържането на зелената система в града.
– Добра новина е, че Община Пловдив подготвя залесяването на нова зона с площ 650 дка между Гребния канал и околовръстното шосе. Но защо в съществуващия парк „Отдих и култура“ има толкова много изсъхнали дървета и обрасли пътеки?
– Приветстваме идеята на кмета Иван Тотев за най-мащабното залесяване в съвременната история на Пловдив, което предстои да започне още тази година. На тази територия наистина ще се случват епохални неща. Не е вярно, че не полагаме грижи за зеленината в съществуващата част на парка. Бригада от 10 работници поддържа в добро състояние зоната около Гребния канал, в която се извършва косене, поливане, почистване, зацветяване. Наред с това периодично се прочистват изсъхналите дървета и обраслите пътеки в парка.
– Предвиждате ли залесяване на Младежкия хълм, Бунарджика и Сахат тепе? Какви мерки планирате, за да станат тепетата по-приятни зони за отдих?
– Където беше възможно на Сахат тепе, засадихме 40 нови дървета и в момента няма подходящи пространства за нови насаждения. В парка на Бунарджика тази пролет ще заработи поливната система, изградена през есента миналата година. Там се предвижда премахването на изсъхнала растителност, а след съгласуване с РИОСВ ще засадим нови широколистни и иглолистни дървета.
През последните години засадихме много дървета и в парковата зона на Младежкия хълм. По самото тепе не предвиждаме нова растителност. Там нещата са много специфични. Във високата зона на Младежкия хълм няма работеща поливна система, но и там няма какво да се полива, защото защитените видове са ксеротермични, тоест обичат да е сухо. Поливането на скатовете с вода би довело до промяна на ботаническия състав.
Мерките за тепетата се взимат от общината или упълномощените районни кметства. За Бунарджика например район „Централен“ разработи проект за възстановяване на акведукта, ремонт на стълбища и площадки. „Градини и паркове“ поддържат наличното.
– Тополите по Марица почти са изсечени. Какви видове дървета са по-подходящи за Пловдив, при положение че в града се засаждат и палми?
– Тази дейност е наложителна, защото със своята около 60-годишна възраст тополите са преминали границата си на живот в градска среда и създават рискове за безопасността на гражданите. Дори някои от дърветата да изглеждат видимо здрави, те са с изгнили корени или части от стъблото. Премахването на тополите е неизбежно, затова през последните години по крайбрежието на Марица засадихме стотици чинари и изградихме поливни системи, които да гарантират доброто им развитие. Предстои и осъществяването на проекти за ново озеленяване.
През последните 6 години засадихме близо 12 000 нови дървета от местни видове, сред които са чинари, явори, ясени, липи. Засадили сме също около 20-ина палми и определени бройки други екзотични видове на подходящи места, които също се развиват добре и допринасят за колорита в града.
– Разсадникът има ли готовност за пролетта?
– Върху 120 декара в разсадника се отглеждат хиляди широколистни и иглолистни дървета, които напоследък използваме в залесителните кампании. Тъй като фиданките порастват по-бавно, при необходимост някои видове могат да бъдат закупени. В оранжериите и полетата на разсадника имаме също така всички видове храсти, двусезонни и летни цветя. През миналата година в града засадихме 52 880 нови храста и близо 3 000 000 цветя собствено производство. В края на 2011 г. в разсадника имаше едва 3 оранжерии, а сега те са 13, като 4 са оборудвани с парно. Целогодишно се поддържат 120 дка декара с цветя, а 40 декара се затревяват.
– Докога ще се полива с водоноски?
– Използваме водоноски, когато се налага да поливаме улични дървета на места, където няма поливни водопроводи. На улица в централната градска част например не може да се осигури сондажна вода до всяко дръвче. Стремим се да използваме по-малки водоноски, които да не пречат на автомобилния трафик. От 2012 г. насам успяхме да изградим над 150 километра поливни водопроводи.
Гражданите трябва да знаят, че всяко ново дърво се засажда съобразно подземния кадастър. Към Закона за устройство на територията има специална наредба за отстоянията от сгради и други съоръжения. Задължени сме да се съобразяваме с подземната и наземната комуникация. Именно поради тази причина невинаги на мястото на отсечено дърво, което вече е приключило жизнения си цикъл, можем да засадим ново. В такива случаи търсим компенсаторни варианти за нови насаждения върху подходящи терени.
– Ще се изграждат ли тази година нови паркове в Пловдив?
– Новите паркове се изграждат от Община Пловдив и районните кметства. Има амбициозни намерения за разширяване на паркоустроените пространства във всички зони на града. Нашата задача е да повишим нивото на поддръжка на съществуващите зелени площи. Мисля, че засега се справяме добре с поддръжката на изградените през последните години нови градини и паркове: 25 декара край мол „Пловдив“ и още десетки хиляди квадратни метри нови зелени пространства – на ул. „Богомил“, „Розариума“, „Красива България“, „Сърнена гора“, на „Пещерско шосе“. Помагаме на всички районни кметове.
По идея на кмета на Пловдив Иван Тотев осъществихме безпрецедентното разширение на парк „Лаута“ със 75 декара – при това предимно с отгледани от „Градини и паркове“ местни видове дървета. Остава да залесим още около 5 декара и още малко да надстроим изградената вече поливна система. На дневен ред е изграждането на големи нови паркове в квартал „Прослав“, „Тракия“ и други райони на града. Много пловдивчани ни поздравяват за нашата работа. Обещавам, че и занапред няма да ги разочароваме.