ОП Градини и паркове – Пловдив

Засаждане на дървета

Засаждат 1000 фиданки в Пловдив

Залесяването с чинари, ясен, бряст и липа започва до дни от бул. „Васил Априлов“ и Лаута

/Публикация във вестник „Марица“, автор Валентина Йеремиева/

Близо 1000 дървета ще бъдат засадени тази година в Пловдив, съобщиха вчера от общинското предприятие „Градини и паркове”. Залесителната кампания започва  след няколко дни, вероятно в средата на идната седмица. Фиданки се прехващат най-добре в ранна пролет и късна есен, особено когато почвата е влажна.

Чинари, ясен, бряст, липа са основните видове, които се предпочитат за озеленяване.  Най-мащабното залесяване отново ще бъде в новата част на парк „Лаута”, чието разширяване от страна на жилищните блокове продължава вече няколко години. На мястото на някогашните ранчо ще се засадят 200 дървета. Още 55 млади фиданки са приготвени за булевард „Васил Априлов” и улица „Любен Каравелов” в участъците, където е направен ремонт. Почвата, обогатени с тор, вече е подготвена, за да могат дърветата да се прихванат на сто процента.

Озеленяване ще има и в останалите райони. В акациевата горичка, която стана парк в район „Западен”, ще бъдат посадени 30 дръвчета. Фиданки има за парк „Рибница”, който се намира на бул. „Дунав”и и за район „Източен”. Този път акцентът на залесителната кампания са  кварталните градинки, където са изградени поливни системи, казаха от предприятието. Една от тези градинки в „Северен” носи името „Красива България”.

За зелена площ е предвидено и пространството до кръстовището на бул. „Източен” и „Кн. Мария Луиза”.  Тук навремето бяха построени временни търговски обекти, които ще се премахват.

За засаждане са подготвени  също така иглолистни дървета и  стотици декоративни храсти. С над един  милион  цветя отново ще бъдат разкрасени парковете и градините, както и разделителните ивици по булевардите. Първите 5000  китки ще цъфнат на Бунарджика, където преди 3 март бяха засадили 500 нови стръка на мястото на измръзналите пред студената зима.

Вместо водоноски – напоителни системи

Водоноските под тепетата са на изчезване, след като още в началото на първия си мандат кметът Иван Тотев разпореди да се изграждат модерни поливни системи, включително по разделителните ивици на големите булеварди.

Логиката е проста – освен че по този начин се запазва зеленината, намаляват и драматичните задръствания в града. Водоноските с работници и маркучи години наред създаваха хаос на основните улици.

Изграждането на поливните системи започна през 2012 г. Сега на всички булеварди, където в разделителните ивици има цветя или храсти, са прокарани тръби – на бул. „Никола Вапцаров”, където са посадени рози, на „Христо Ботев”, по „Цар Борис III Обединител”, на бул. „Руски” до моста на Герджика.

Тази година имаме намерение да изградим поливна система по бул. „Марица – юг”, каза директорът на предприятието Стоян Алексиев. Тръби на този булевард засега има само в участъка между Пешеходен мост до колелото на Водната палата, където блика фонтан. Идеята е съоръженията да обхванат цялата зелена алея от бул. „Копривщица” до кръстовището с „Източен”. Според Стоян Алексиев това е много важно и за младите дръвчета, които бяха посадени на мястото на отрязаните тополи.

При реконструкция на булевардите се прекарва и системата за напояване, ако това е възможно. На бул. „Македония” старите тръби бяха подменени от ул. „Даме Груев” до бул. „Никола Вапцаров”. Поливна система изградиха в акациева горичка в „Западен”, в новия парк на ул. „Богомил”, на ул. „Скопие” срещу парк „Белите брези”, в подножието на Бунарджика и на върха на Сахат тепе, където до преди няколко години нямаше и капка вода. Преди да садят дървета в новата част на „Лаута”, полагат тръби. Иначе няма как да се опазят фиданките. Паркът на репресираните и „Майка и дете” в Тракия” вече не се поливат с водоноски.

По време на реконструкцията на бул. „Васил Априлов” бяха затапили част от парка на Бунарджика заедно със старата и отдавна затворена тоалетна. Прекараха поливна система и тази пролет бъдат засадени храсти и цветя до археологическите находки – останки от античен акведукт.

Без маркучи и в Цар-Сименовата градина

Няма маркучи и в Цар-Сименовата градина. На цялата площ на парка е изградено капково напояване, след като беше направена реконструкция по европейския проект. В парка на Младежкия хълм също има поливна система. От „Градини и паркове“ обясниха, че на самия хълм няма как да прекарат тръби, защото тепето е със статут на природна забележителност и строителство не е разрешено.

Новите  паркинги с дървета

На всички паркинги, които ще се правят тази година в „Централен“, по проект е предвидено и озеленяване, каза кметът на района Георги Стаменов. В края на миналата година, когато за жилищните блокове между ул. „Ген. Данаил Николаев“ и бул. „Шести септември“ бяха изградени над 70 паркоместа, отсякоха три дървета с обяснение, че те пречеха на новия тротоар.

На тяхно място Стаменов и неговият заместник инж. Тошо Пашов посадиха две фиданки. „Третото тепърва ще се засажда, защото се оказа, че е било посадено от възрастен мъж, който живее в един от съседните блокове. Дървото се оказа от рядък вид, обещахме на сина, че ще го намерим и наскоро го купихме. Ще го дадем на сина, както се разбрахме, за да го посади“, разказа Стаменов. Озеленяване се предвижда и на бул. „Кн. Мария Луиза“ 34-36, където районният кмет беше вчера на публично обсъждане на проекта за нов паркинг.

Хората, които искат сами да садят дървета, трябва да се обърнат към районната администрация, защото според наредбата за зелената система това става с разрешение. Специалисти казват дали е спазено разстоянието между дървото и сградата, както и между самите дървета и дали отдолу няма подземна инфраструктура, за да не се пречи. Важно е да се подбере и подходящ растителен вид, обясни Георги Стаменов.

Scroll to Top