ОП Градини и паркове – Пловдив

Паркове

Зелените чудеса на Пловдив: Със скейтборд и хвърчила на „Белите брези“

Малки и големи търсят прохлада сред магнолии, липи и кипариси в най-стария парк на „Южен“

Автор: Валя НИКОЛАЕВА, вестник „Марица“

Ако малчуганът ви е фен на старата детска игра с хвърчило, но искате да го предпазите от жаркото слънце, вашето място е парк „Белите брези“. Короните на дърветата са толкова високи, че няма опасност хвърчилото да се оплете в клоните. А прохладата тук е гарантирана. И освен това в парка никога не е скучно – надпреварата между малките скейтбордисти и колоездачи не спира, до тях бъдещите звезди на Ботев и Локо гонят топката, а по обяд почти всички 55 пейки, които „Градини и паркове”  пребоядисаха и лакираха наскоро, са заети.

Живеем в квартала и това е най-любимото ни място тук, разказва младата майка Йоана. Докато тича след двегодишната си дъщеричка, тя добавя, че градинарите от общинското предприятие поддържат парка в перфектно състояние. Но  има и препоръка да се монтират още люлки и катерушки, защото площадката често се оказва тясна  – толкова много деца се събират тук.

Със своите 12 декара площ парк „Белите брези“ е истински зелен оазис сред гъстонаселената част на „Кючук Париж“ в квадрата между улиците „Пере Тошев“, „Прилеп“, „Охрид“ и „Скопие“. Отсреща е  училище „Св. Климент Охридски“ и възпитаниците му  също обичат да си играят в парка. Преди няколко  години „Белите брези” беше изцяло преобразен по европейския проект. Тогава изградиха и  тъй необходимата поливна система.  Който е дал парите, със сигурност днес щеше да остане доволен от това как се стопанисва паркът.

Алеите заемат 3,2 декара, всичко друго е зеленина. От брезите, дали някога името на парка, са останали няколко, но пък дебела сянка сега правят кестени, липи, чинари, ясен, явор, пауловнии.  Ирина Радева, дошла с 5-годишната си внучка, казва, че „ Белите брези” е като една ботаническа градина, и изброява  магнолии, аризонски кипариси, туи.

Макар да ме болят краката, всеки ден идвам тук. Който ме търси, знае, че ще ме намери на тази или ей онази пейка, сочи 76-годишният Крум Млячков. Според него „Белите брези“ е много добре устроен и удобен  парк както за възрастните, така и за младите майки с деца.

Много е чистичко и приятно, затова и редовно идваме тук, дано да се пази, в един глас казват двете приятелки – пенсионерките Геновева и Елена, които току-що са си избрали пейка под дебелата кестенова сянка.

За съжаление не се пази, тъжно констатира Катя Караджова. Тя е технически ръководител в ОП „Градини и паркове“ и отговаря за района. Разказва, че всяка сутрин, като дойдат в 7 часа на работа, служителите започват голямото чистене предимно след вечерните  посетители. Въпреки достатъчните на брой кошчета за отпадъци и по алеите, и в зелените площи намират  купчини с обелки от слънчоглед,   пластмасови бутилки от бира,  чаши от кафе  и дори захвърлени памперси. Често се чупят и пейките.

В трите вази в централната част на „Белите брези“ са оформени 154 квадратни метра цветни фигури с популярната като летен гербер газания, тагетис и целозия, известна като петльов гребен. След първото засаждане веднага започнаха кражбите на газания. В Германия наричат летния гербер обедно злато, защото по обяд под слънчевите лъчи съцветието се разтваря и е особено красиво.

Няколко пъти попълваме и все някой посяга, обяснява Катя Караджова. Не знам какъв човек трябва да си, за да крадеш от красотата, предназначена за всички наши съграждани, които с радост посещават парка,  коментира  жената.

Scroll to Top